piątek, 6 lutego 2015

CYKL O KOLORACH: Podstawy teorii koloru

Dzisiaj jeszcze trochę Was pomęczę teorią koloru, a właściwie podstawami teorii koloru. Obiecuję, że w następnym poście będę już opowiadać o samych przyjemnościach :) W tym wpisie skupię się na podziale barw oraz mieszaniu kolorów, tak jak zapowiadałam ostatnio. Na pewno wspomnę także o temperaturze barwowej, która jest bardzo istotna podczas dobierania kolorów do typu urody.







Mówiąc o wizażu nie sposób nie poruszyć tematu koloru. Omijając go, możemy sobie nieświadomie przeszkadzać w dobieraniu odpowiednich, dla naszego typu urody, make-upów. Zacznijmy zatem od samych podstaw!

Całe to zamieszanie dotyczące kolorów wywodzi się od niepozornych trzech króli : niebieskiego, czerwonego i żółtego. Są to barwy podstawowe, których łączenie w różnych wariacjach i proporcjach daje wszystkie pozostałe kolory na kole barw. Zanim zaczęłam interesować się makijażem, nigdy nie zastanowił mnie fakt, że do drukarki wkłada się tylko 3 kolorowe tonery (a dokładnie cyjan, magenta oraz żółć) i jeden czarny. Okazuje się, że z 3 barw podstawowych można wyczarować każdy wymyślny kolor i odcień (pomijając kolory neonowe, które trudniej jest uzyskać w naturze).

Drugą grupą barw są barwy pochodne, które powstają z połączenia barw podstawowych. Zatem:
- czerwony + żółty = pomarańczowy
- żółty + niebieski = zielony
- niebieski + czerwony = fioletowy

Trzecią grupę stanowią barwy powstające w wyniku zmieszania kolorów podstawowych z sąsiednimi pochodnymi. Barwy trzeciorzędowe to: czerwono - pomarańczowy, żółto - pomarańczowy, żółto - zielony, niebiesko - zielony, niebiesko - fioletowy i czerwono - fioletowy.
W taki sposób uzyskujemy całe koło barw:
1. podstawowe
2. pochodne
3. trzeciorzędowe



W tym miejscu przejdę do punktu, który bezpośrednio łączy się z dobieraniem barw do urody, a mianowicie do temperatury barwowej. Kolory w prosty sposób można podzielić na ciepłe i chłodne. Barwy ciepłe zaczynają się od czerwieni, poprzez pomarańcz, róż, brąz, burgund, a kończąc na żółci. Kojarzą się z ciepłem i dynamiką, działają pobudzająco i  raczej dominują nad kolorami chłodnymi.




Natomiast chłodne barwy znajdują się pomiędzy zielenią a niebieskim. Do tej grupy można także zaliczyć fiolet (połączenie niebieskiego i czerwonego), jednak taki, który na kole barw leży bliżej niebieskiego. Zimne barwy działają uspokajająco. Świetnie odnajdują się w roli tła, ponieważ nie przytłaczają "odbiorcy".




Temperatura barwowa ma duże znaczenie podczas dobierania odpowiednich kolorów do poszczególnych typów urody. Odnośnie typów kolorystycznych będę pisać w osobnym poście. Jest to obszerna tematyka, jednak bardzo ciekawa :)

Do następnego!
Krukona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz